Bogumiła Jadwiga Rouba, znana z pedagogicznych i naukowych osiągnięć w obszarze sztuk pięknych, to wyjątkowa postać w Polsce. Urodziła się 16 października 1947 roku w Bełchatowie, a jej kariera edukacyjna rozpoczęła się w Liceum Ogólnokształcącym w Bełchatowie, które ukończyła w 1965 roku. Następnie podjęła studia z zakresu biologii na Uniwersytecie Łódzkim, a także sztuk pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.
Również szkolenie w konserwacji i restauracji dzieł sztuki odegrało kluczową rolę w jej rozwoju zawodowym. Kształciła się pod okiem Jerzego Wolskiego, co przyczyniło się do umocnienia jej specjalizacji w tej dziedzinie. Studia ukończyła w 1972 roku, podejmując pracę jako asystent naukowo-techniczny w Katedrze Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.
W 1983 roku uzyskała tytuł doktora, a jej rozprawa doktorska dotyczyła budowy technicznej obrazów XIX wieku malowanych na handlowych podobraziach płóciennych. Tematem przewodnim był wpływ koncepcji Zbigniewa Brochwicza, jej promotora. W 1993 roku zdobyła przewód kwalifikacyjny II stopnia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którego temat broniła na podstawie znakomitej rozprawy dotyczącej osłon odwroci jako metody profilaktycznej ochrony obrazów.
Przez długi czas była związana z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, gdzie pełniła funkcję profesora i dyrektora Zakładu Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej w latach 2001-2014. Jej prace naukowe obejmowały badania nad możliwościami zastosowania metod optyki koherentnej w analizach konserwatorskich, w tym badania analizy reakcji obrazów na zmiany klimatyczne oraz metody nieinwazyjnego rejestrowania tych zmian. Ponadto prowadziła badania dotyczące pomiarów naprężeń powstających w dziełach sztuki przy użyciu metod fizycznych. Jej dorobek obejmuje udział w ponad 80 konferencjach naukowych.
Rouba brała także czynny udział w konserwacji licznych obiektów historycznych, takich jak katedra Św. Janów, kościsz św. Jakuba w Toruniu oraz klasztor bernardynów w Skępem, gdzie kierowała zespołem odpowiedzialnym za restaurację malowideł. Była również doradcą przy konserwacji Dworu Artusa w Gdańsku oraz aktywnie uczestniczyła w pracach komisji eksperckiej dotyczącej Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga.
Na swoje osiągnięcia Bogumiła Rouba została uhonorowana Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2005 roku oraz krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice w 2010 roku, co potwierdza jej znaczący wkład w przyczynienie się do rozwoju nauk konserwatorskich w Polsce.
Wybrane publikacje
Oto wybrane publikacje autorstwa Bogumiły Rouba, które stanowią ważny wkład w dziedzinie konserwacji i pielęgnacji zabytków. Poniżej przedstawiamy listę tych prac:
- Budowa techniczna obrazów XIX-wiecznych malowanych na handlowych podobraziach płóciennych (1988, ISBN 83-231-0087-X),
- Pielęgnacja świątyni (2000, ISBN 83-86471-17-4),
- Podobrazia płócienne w procesie konserwacji (2000, ISBN 83-231-1141-3),
- Pielęgnacja świątyni i innych zabytków. Książka nie tylko dla księży (Toruń 2014, ISBN 978-83-231-3196-0).
Przypisy
- Lista laureatów medalu Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. www.gov.pl. [dostęp 21.01.2017 r.]
- Twórcy Kultury Torunia – Bogumiła Rouba. icimss.edu.pl. [dostęp 08.01.2013 r.]
- Prof. przew. kwal. I Bogumiła Jadwiga Rouba, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 14.01.2011 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Tadeusz Świątkowski | Stefan Sobaniec | Wacław ŚwiątkowskiOceń: Bogumiła Rouba