Skra Bełchatów


KPS Skra Bełchatów SA to polski, męski klub siatkarski, którego historia sięga roku 1930. Pomimo iż sekcję siatkówki założono dopiero w 1957 roku, klub szybko zyskał na znaczeniu i popularności. W 1991 roku patronat nad drużyną przejęła Elektrownia Bełchatów, co znacznie wpłynęło na dalszy rozwój klubu. Od 20 grudnia 2004 roku, KPS Skra Bełchatów funkcjonuje jako spółka akcyjna, będąca w całości w rękach stowarzyszenia EKS Skra Bełchatów, które posiada 100% akcji klubu.

Od sezonu 2001/2002, drużyna nieprzerwanie występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej siatkówki mężczyzn w Polsce. Klub może poszczycić się dziewięcioma tytułami Mistrza Polski, co jest rekordem w historii PlusLigi. Dodatkowo, zdobył siedem Pucharów Polski oraz osiągnął finał Ligi Mistrzów w 2012 roku. W latach 2009 i 2010 klub zdobył tytuł dwukrotnego Klubowego Wicemistrza Świata.

W latach 2007–2023 zespół występował pod nazwą PGE Skra Bełchatów, nawiązując do głównego sponsora - Polskiej Grupy Energetycznej. Od 2023 roku klub przyjął nową nazwę: PGE GiEK Skra Bełchatów, wskazując na spółkę PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Warto również zaznaczyć, że od 2012 roku KPS Skra Bełchatów nawiązał współpracę z UNICEF, stając się tym samym pierwszą drużyną siatkarską na świecie oraz jedyną polską drużyną sportową, która podjęła taką współpracę. Mecze drużyny odbywają się w Hali „Energia” im. Edwarda Najgebauera, nazwanej na cześć byłego prezesa zarządu Elektrowni Bełchatów, który zmarł w 2006 roku.

Historyczne nazwy

Historia klubu sportowego z Bełchatowa obfituje w różnorodne zmiany w nazwach na przestrzeni lat. Poniżej przedstawiamy chronologię najbardziej znaczących nazw, które przyjmował od momentu założenia.

  • od 1930 (założenie klubu): Robotniczy Klub Sportowy (RKS) Skra Bełchatów,
  • 1957 (utworzenie sekcji siatkarskiej),
  • 1991-2004: Energetyczny Klub Sportowy (EKS) Skra Bełchatów,
  • 2004-2005: Klub Piłki Siatkowej (KPS) Skra Bełchatów,
  • 2005-2007: BOT Skra Bełchatów,
  • 2007-2023: PGE Skra Bełchatów,
  • od 2023: PGE GiEK Skra Bełchatów.

Warto zauważyć, że każda z tych nazw odzwierciedla ważne etapy w rozwoju klubu oraz jego związki z lokalną społecznością i przemysłem.

Historia

W pierwszych sezonach zawodowych rozgrywek siatkówki, dominującymi drużynami na polskiej scenie były Mostostal-Azoty Kędzierzyn-Koźle oraz AZS Częstochowa. Oba te zespoły miały w swoich składach wielu reprezentantów Polski, co sprawiało, że potyczki z nimi były niezwykle wymagające. Nie mieliśmy szans w konfrontacji z tymi drużynami.

Wiesław Czaja

Robotniczy Klub Sportowy „Skra” został założony w 1930 roku, a sekcja siatkówki przy tym klubie powstała w 1957 roku. W 1977 roku, z klubu wydzielono piłkarzy, tworząc nową drużynę – GKS Bełchatów, która zyskała patronat miejscowej kopalni. Przez długie lata skra siatkarze uczestniczyli wyłącznie w rozgrywkach amatorskich.

W 1991 roku, klub przeszedł pod skrzydła Elektrowni Bełchatów, a jego nazwa zmieniła się na EKS (Energetyczny Klub Sportowy) „Skra”. W 1994 roku zespół awansował do II ligi, a przed sezonem 1996/1997 nowym trenerem drużyny został Paweł Blomberg, który już w swoim pierwszym roku pracy wprowadził zespół do I ligi Serii B.

Skra nie miała najwyższych budżetów. Pierwsze sukcesy osiągaliśmy w czasach dominacji PZU AZS Olsztyn, który miał wyższy budżet od nas. W Resovii też były duże pieniądze (..) To, że mówiło się o Skrze, że wygrywa wszystko, bo ma największy budżet, jest zrozumiałe. Taka opinia brała się pewnie trochę z zazdrości. Z drugiej strony byliśmy prekursorami niektórych praktyk. Zatrudniliśmy trenera przygotowania fizycznego, dwóch fizjoterapeutów. Wyznaczaliśmy trendy. Przyczyniliśmy się do tego, że wzrastał poziom organizacyjny klubów. Możemy być dumni z tego, że liga jest dobrze zorganizowana, kluby są mocne.
Konrad Piechocki

W 1999 roku Skra awansowała do I ligi Serii A, pokonując w barażu BBTS Bielsko-Biała wynikiem 3:2. Trenerem pozostał Blomberg, a o sile drużyny stanowili tacy zawodnicy jak Jacek Nawrocki (rozgrywający), Robert Malicki (atakujący), Maciej Bartodziejski, Marek Kwieciński (przyjmujący), Krzysztof Domagała, Jacek Pasiński, oraz Sławomir Augustyniak, który w ostatnich meczach pauzował z powodu kontuzji.

Sezon 1999/2000 to debiut klubu w ekstraklasie, jednak przed jego rozpoczęciem zwolniono Pawła Blomberga. Jego miejsce zajął Waldemar Kuczewski, a po zakończeniu sezonu na stanowisku trenera zasiadł Zbigniew Zarzycki. Mimo kilku wzmocnień (Dariusz Luks, Grzegorz Kosatka, Leszek Czerlonek, Tomasz Paluch, Sergiej Kriwoszjew) drużyna spadła do Serii B po porażce 1:3 z Górnikiem Radlin.

W 2000 roku nowym trenerem został Wiesław Czaja, a do zespołu dołączyli Piotr Szulc oraz Tomasz Skalski. Po roku w Serii B, drużyna awansowała do nowo powstałej Polskiej Ligi Siatkówki, pokonując w barażu Stilon Gorzów 3:2. Sezon 2001/2002 zaczął się dla bełchatowian od pięciu porażek z rzędu, ale niespodziewanie zdobyli brązowy medal mistrzostw Polski, pokonując Jastrzębski Węgiel w trzech meczach. W składzie drużyny wystąpili m.in. Jakub Bednaruk, Maciej Bartodziejski, Sławomir Kudłaczewski, oraz Zbigniew Zieliński.

W sezonie 2002/2003 Skra zajęła 6. lokatę, z kolei w Pucharze CEV przegrała w drugiej rundzie. W przedsezonowej reorganizacji, nowym szkoleniowcem został Wiesław Czaja, a do drużyny dołączyli reprezentanci, tacy jak Ireneusz Mazur, Andrzej Stelmach, Krzysztof Ignaczak, Michał Bąkiewicz, Michał Ruciak. W składzie zadebiutował Mariusz Wlazły. Mimo ładnej siatkówki, Skra zajęła 4. miejsce po przegranej w półfinale z PZU AZS Olsztyn i w meczu o brąz z AZS Częstochowa.

W 2004 roku na stanowisku prezesa klubu nastąpiła zmiana: Edwarda Maruszaka zastąpili Andrzej Lewandowski oraz Konrad Piechocki. Sezon 2004/2005 był szczególny, ponieważ zespół zdobył po raz pierwszy Mistrzostwo i Puchar Polski, pokonując w finale AZS Olsztyn oraz wygrywając mecz pucharowy 3:1. Piotr Gruszka został MVP rozgrywek.

W kolejnych latach Skra kontynuowała swoje sukcesy, zdobywając kolejne tytuły mistrzowskie oraz osiągając sukcesy w europejskich pucharach. W sezonie 2006/2007, prowadzona przez Daniela Castellaniego, Skra po raz trzeci z rzędu zdobyła mistrzostwo Polski, pokonując w finale Jastrzębski Węgiel. Klub zadebiutował także w Lidze Mistrzów, eliminując drużyny takie jak Lokomotiw Biełgorod.

Po wielu zaciętych rywalizacjach w 2007 roku, Skra ponownie zajęła pierwsze miejsce w Polsce, jednak w Pucharze Polski odpadła w półfinale z Jastrzębskim Węglem.

W latach 2008-2011, Skra zdobyła szereg tytułów, w tym Mistrzostwo Polski i Puchar Polski, a także debiutowała w Klubowych Mistrzostwach Świata.

W 2012 roku drużyna uzyskała drugi z rzędu tytuł Mistrza Polski, mimo porażki w finale Ligi Mistrzów z Zenitem Kazań po dramatycznym meczu, który zakończył się 2:3 na korzyść rosyjskiej drużyny. Skra była bliska zwycięstwa, posiadając piłkę meczową.

Finał Ligi Mistrzów 2011/2012
PGE Skra Bełchatów – Zenit Kazań
2:3 (15:25, 25:16, 25:22, 24:26, 15:17)

Miejsce: Atlas Arena, Łódź, 18 marca 2012
Źródło:
Vermiglio, Bierieżko, Wołkow, Michajłow, Siwożelez, Apalikow, Babiczew, Falasca, Kurek, Możdżonek, Wlazły, Winiarski, Pliński, Zatorski

Dalsze lata były pełne wyzwań dla Skry Bełchatów, z wieloma trenerami i zmianami w składzie, co skutkowało niemałymi trudnościami w rozgrywkach. Sezon 2012/2013 zakończył się tylko na 5. miejscu w lidze, jednak z początkiem sezonu 2013/2014 drużyna zdołała odzyskać tytuł mistrzowski.

W kolejnych latach zespół osiągnął szereg wyników, przeżywając zarówno wzloty, jak i upadki. W ramach Ligi Mistrzów, Skra miała swoje momenty chwały, jednak często zmagała się z silnymi rywalami i trudnościami organizacyjnymi.

Sezon 2019/2020 został przerwany przez pandemię koronawirusa, a drużyna kończyła rozgrywki na trzecim miejscu, co przyczyniło się do znaczących zmian w składzie i zarządzie klubu. Po 17 latach spędzonych w klubie, Mariusz Wlazły ogłosił swoje odejście.

W sezonie 2022/2023 Skra borykała się z serią porażek i nieuzyskaniem awansu do fazy playoff, co było poważnym zaskoczeniem w historii klubu. Zarząd klubu przeszedł przez zmiany, co potwierdziło, że PGE Skra Bełchatów pozostaje w ciągłej ewolucji i adaptacji w niezwykle konkurencyjnym środowisku siatkarskim.

Symbole klubu

Barwy

Klub Skra Bełchatów identyfikuje się z charakterystycznymi kolorami, które towarzyszą jego działalności. Barwy klubowe to żółty i czarny, co staje się wizytówką drużyny zarówno na boisku, jak i poza nim.

Aktualne logo klubu zostało wprowadzone od sezonu 2010/2011 i jest wynikiem pracy Ludwika Berezowskiego, który jest absolwentem Paryskiej Akademii Sztuk Pięknych. Istniejące oznaczenie zastąpiło starszy znak z 2004 roku. Berezowski, który pracował dla m.in. takich marek jak Louis Vuitton czy Citroen, stworzył trzeci logotyp w historii Skry. Logo dostępne jest w dwóch wersjach: żółtej i czarnej, a jego obecność można dostrzec na koszulkach zawodników, banerach reklamowych, karnetach, a także różnych gadżetach klubu.

Hymn

Nikt nie będzie sam, Wielka moc jest w nas! Pasja to nasz znak, To nasz klub, nasz świat! Kto jest mistrzem, mistrzem? Tylko Skra! (x4) Z gardeł krzyk do gwiazd, Polska wie, kto gra. Z krótkiej strzał jak flesz! Tie break nasz, set, mecz! Kto jest mistrzem, mistrzem? Tylko Skra! (x13)

Oficjalny hymn siatkarskiej drużyny został zaprezentowany po raz pierwszy 23 stycznia 2013 roku, przed meczem Ligi Mistrzów z Arkasem Izmir. Słowa stworzył Jacek Cygan, a muzykę skomponował Robert Janson. Wcześniej nieoficjalnym hymnem klubu była piosenka zespołu Lady Pank pt. „Zawsze tam, gdzie ty”, a także utwór rapera Piotra „Stroju” Strożka.

Stroje

Od sezonu 2018/2019, zespół nosi stroje przygotowane przez hiszpańską firmę Joma. Przez ponad dziesięć lat klub współpracował z włoską marką Errea, a później z francuską Hungaria Sport. W sezonie 2012/2013 wprowadzono biały zestaw, który zastąpił żółty w meczach Ligi Mistrzów. W następnym roku, siatkarze Skry wystąpili w oryginalnych koszulkach z ich podobiznami, co było pierwszym takim przypadkiem w historii drużyn sportowych. W tym przypadku kolor żółty został zastąpiony białym z dodatkiem złotych detali.

domowy, sezon 2009/10domowy, sezony 2010/11, 2011/12wyjazdowy, sezony 2009/10, 2010/11, 2011/12domowy, sezon 2012/13wyjazdowy, sezon 2012/13alternatywny (LM), sezon 2012/13domowy, sezon 2013/14
wyjazdowy, 2013/14domowy, 2014/15wyjazdowy, 2014/15domowy, 2015/16wyjazdowy, 2015/16domowy (LM), 2015/16wyjazdowy (LM), 2015/16domowy, 2016/17wyjazdowy, 2016/17domowy (LM), 2016/17
wyjazdowy (LM), 2016/17_

Kompleksowe informacje dotyczące strojów Skry Bełchatów przedstawione są w poniższych tabelach, ukazujących zmiany w uniformach drużyny na przestrzeni lat.

Hale

Hala „Energia”

W 1999 roku, zespół z Bełchatowa przeniósł swoją działalność sportową z sali Szkoły Podstawowej nr 13 na osiedlu Przytorze, do nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej KWB Bełchatów. Od 14 sierpnia 2006 roku, drużyna rozpoczęła ligowe zmagania w Hali „Energia” im. Edwarda Najgebauera, usytuowanej przy ul. Dąbrowskiego 11. Obiekt, który został oddany do użytku, był wówczas jednym z najnowocześniejszych w kraju, a jego budowa pochłonęła 18 milionów złotych, finansowanych po połowie przez miasto i elektrownię. Do 2021 roku, klub miał możliwość bezpłatnego korzystania z tego miejsca.

Hala jest przystosowana do przyjęcia do 2700 widzów, a jej przestrzenie są klimatyzowane. Oprócz drużyny siatkarskiej, korzystają z niej także uczniowie pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 1. Budynek spełnia rygorystyczne standardy CEV, co umożliwia organizację europejskich rozgrywek. Plany rozbudowy zakładają zwiększenie pojemności trybun o dodatkowe kilkaset miejsc. Warto również wspomnieć, że 20 listopada 2016 roku, rewanżowe spotkanie eliminacji Ligi Mistrzów z PAOK Saloniki odbyło się w Wieluniu, gdyż Hala „Energia” była wówczas zajęta przez 20. Uliczny Bieg „Bełchatowska Piętnastka”.

Atlas Arena

W 2008 roku, klub Skra Bełchatów zorganizował turniej finałowy Ligi Mistrzów w hali MOSiR, usytuowanej przy ul. Skorupki w Łodzi. Przełomowym momentem było grudzień 2009 roku, kiedy to Skra po raz pierwszy wystąpiła w łódzkiej Atlas Arenie, która została otwarta pół roku wcześniej. W tym debiutanckim meczu rywalem była drużyna Radnicki Kragujevac. Dodatkowo, w 2010 i 2012 roku, klub zorganizował kolejne edycje turnieju Final Four w tej samej arenie.

Atlas Arena stała się miejscem, gdzie regularly odbywają się mecze Ligi Mistrzów, chyba że rozmowy z mniej popularnymi rywalami przynoszą decyzję o rozegraniu spotkania w Hali „Energia”. W sezonie 2009/2010 ochrona frekwencji osiągnęła nowe standardy; w Łodzi w trzech meczach fazy grupowej zasiadło łącznie 33,5 tys. kibiców. Dla porównania, drużyna Resovia z drugiej pozycji w rankingu mogła pochwalić się 12,6 tys. uczestników. Kolejny znakomity moment miał miejsce 30 listopada 2014 roku, gdy podczas meczu „na szczycie” z Resovią na trybunach zasiadło 12,5 tys. widzów, co ustanowiło nowy rekord frekwencji dla meczu PlusLigi, a także dla siatkówki w Europie, będąc pierwszym w historii klubu, gdzie mecz ligowy odbył się poza macierzystym miastem.

Znaczenie klubu

PGE Skra Bełchatów to klub, który w ostatnich latach zdominował polską siatkówkę. Ryszard Bosek, znany siatkarz, zauważa, że w przeciwieństwie do innych, Skra wprowadza w życie wzory z dobrze zorganizowanych klubów, unikając marnowania funduszy. W Bełchatowie panuje wyjątkowa organizacja, która czyni ten klub wyjątkowym na krajowej arenie sportowej.

Dominacja w latach 2005–2011

Okres 2005–2011 był czasem niepodzielnej dominacji bełchatowskiej drużyny w PlusLidze, gdzie wygrali siedem tytuli mistrza kraju z rzędu. W tym pięcioletnim oknie zdobyli również pięć razy Puchar Polski, co tylko potwierdziło ich silną pozycję. Mimo że w 2012 roku dotarli do finału ligi, kończąc tym samym swoją hegemonię na krajowych parkietach, ulegli Resovii, która przerwała ich znakomitą passę.

„Sukcesy Skry w Polsce robią wrażenie: od sezonu 2004/2005, gdy pierwszy raz zdobyli mistrzostwo Polski, zwyciężyli w 13 z 15 edycji PlusLigi i Pucharu Polski!”

Kamil Składowski zwraca uwagę na wyjątkowe osiągnięcia bełchatowskiego klubu, który śmiało rywalizuje na europejskich parkietach, nie mając sobie równych w Polsce. Uważany za lidera w wielu aspektach, klub systematycznie buduje swoją pozycję nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami.

„Sukces PGE Skry w Rosji świadczy także o długoterminowej i mądrej polityce prowadzenia klubu.”

Andrzej Niemczyk podkreśla, że mądrość w wydawaniu pieniędzy oraz dobór zawodników pasujących do drużyny przynoszą wymierne efekty. Skra jest przykładem klubu, który umiejętnie łączy środki finansowe z odpowiednim planowaniem i organizacją, co zapewnia długotrwałe sukcesy na parkiecie.

Gospodarz turniejów Final Four Ligi Mistrzów

Bełchatów zyskał również reputację na arenie międzynarodowej, organizując trzynaście finałowych turniejów Ligi Mistrzów. Dwa razy płacili 200 tys. euro standardowej opłaty

za prawo organizacji, ale w 2012 roku dzięki rekordowemu zainteresowaniu kibiców, otrzymali propozycję zorganizowania kolejnej imprezy za jedynie 50 tys. euro. CEV nazwał Łódź „Europejską Mekką siatkówki”, uznając właściwe podejście bełchatowskiego klubu do organizacji wydarzeń sportowych.

Marka regionalna

Skra Bełchatów, uznana za najlepiej zorganizowany klub w Polsce podczas Nagród Biznesu Sportowego DEMES 2009, stała się wizytówką regionu. W 2012 roku zdobyła tytuł najlepszej organizacji sportowej, a w 2013 roku otrzymała dofinansowanie unijne na program „PGE Skra Bełchatów sportową perłą województwa łódzkiego”. Klub promuje region poprzez różnorodne akcje, stworzenie broszur czy organizacje konferencji tematycznych.

Współpraca z UNICEF

PGE Skra Bełchatów nawiązała współpracę z UNICEF w 2012 roku, stając się tym samym pierwszym siatkarskim klubem na świecie, który podjął taki krok. Ich relacje z organizacją wskazują na zrozumienie społecznej odpowiedzialności wynikającej z posiadania dużej bazy fanów oraz ngazą na bycie przykładem dla innych klubów sportowych.

Fani

Jak podkreślił Dawid Konarski, kibice są nieodłącznym elementem meczów, a atmosfera podczas spotkań z AZS Politechniką Warszawską nie jest przychylna drużynie gospodarzy. Bełchatowska drużyna korzysta z szerokiej bazy zwolenników, którzy regularnie zapełniają trybuny podczas wyjazdowych meczów. Od 2010 roku klub prowadzi jeden z najbardziej obiecujących profili na Facebooku, gromadząc coraz więcej fanów.

Corocznie odbywający się Ogólnopolski Zlot Kibiców PGE Skry, będący częścią Siatkarskiego Weekendu Mocy, przyciąga miłośników siatkówki z całego kraju. Publiczność cieszy się nie tylko meczami, gdyż organizowane są również koncerty popularnych artystów, takich jak Mrozu czy Smolasty.

Bilans sezon po sezonie

Przed powstaniem ligi profesjonalnej

NumerSezon/OkresRozgrywki ligowePuchar Polski
Poziom ligowyWynikFaza zasadniczaFaza playoffOgółem
MjPkt.MWP%SerieMWP%MWP%WynikMWP%
1. – 18.1957 – 1975bdbdbdBrak danych
19.1975/1976III ligabdbd
20. – 27.1976 – 1984?bdbd
28.1984/1985III ligabd1
29.1985/1986III ligabdbd
30.1986/1987III ligabdbd
31.1987/1988III ligabdbd
32.1988/1989III ligabdbd
33.1989/1990III ligabdbd
34.1990/1991III ligabdbd
35.1991/1992III ligabdbd
36.1992/1993III liga41
37.1993/1994III liga1bd
38.1994/1995II ligabd_
39.1995/1996II ligabd_
40.1996/1997II liga1bd
41.1997/1998I liga seria B43
42.1998/1999I liga seria B23
43.1999/2000I liga seria A12bd
44.2000/2001I liga seria B22

W omawianym okresie miały miejsce zarówno awans, jak i spadek drużyny, co miało znaczący wpływ na rozwój klubu. Na tym etapie, poziomy rozgrywek obejmowały kolejno najwyższy ogólnokrajowy, drugi, trzeci, aż do czwartego.

Wszystkie wyniki oraz incydenty zostały szczegółowo udokumentowane w źródłach takich jak: Historia Skry 1957 – 2000 oraz Historia Skry 2000 – 2009.

Polska Liga Siatkówki/PlusLiga

NumerSezonPlusLigaRozgrywki Pucharowe
WynikFaza ZasadniczaFaza PlayoffOgółemPuchar PolskiEuropejskie Puchary (LM, CEV, CHA)KMŚSuperpuchar Polski
MiejscaPunktyMeczeWygranePrzegrane%SerieMeczeWygranePrzegrane%MeczeWygranePrzegrane%WynikMeczeWygranePrzegrane%RozgrywkiWynikMeczeWygranePrzegrane%WynikMeczeWygranePrzegrane%WynikMeczeWygranePrzegrane%
0.2000/2001W ówczesnej I lidze serii BBrak danychNiezakwalifikowanyNierozgrywaneNierozgrywany
1.2001/200235261881044,442 – 196366,6627141351,85III runda21150
2.2002/200364311810855,551 – 294544,4427141351,851/465183,33CEVFG54180
3.2003/200442411814477,771 – 2137653,8531211067,74242250CEV1/853260
4.2004/200511451815383,333 – 01091902824485,711770100CEVFG54180
5.2005/200611481816288,883 – 01293753025583,331770100LM1/6127558,33
6.2006/200711491817194,443 – 0119281,822926375,411512380LM1/12127558,33
7.2007/200811471816288,883 – 0119281,822925486,21/221150LM385362,5
8.2008/200911451815383,333 – 09901002724364,8143175LM1/4105550
9.2009/201011471816288,883 – 0119281,822925486,201/421150LM386275254180
10.2010/201111732826292,862 – 076185,713532391,421330100LM1/6107370254180
11.2011/201221461816288,882 – 11073702823582,141220100LM286275Niezakwalifikowany
12.2012/201355331810855,552 – 110737028171160,711/40020LM1/1287187,53541801110100
13.2013/201412522217577,273 – 09901003126583,871/221150CEV1/2108280NiezakwalifikowanyNiezakwalifikowany
14.2014/201532642622484,612 – 1116554,553728975,671/232166,66LM41293751110100
15.2015/201633582621580,771 – 03301002924582,751330100LM1/6106460Niezakwalifikowany
16.2016/201723693025583,331 – 1422503427779,41243175LM1/12106460Nierozegrany
17.2017/201812723025583,332 – 04401003429576,31232166,66LM1/1283537,54523401110100
18.2018/2019663824141058,330 – 25142029151451,721/41010LM1/2104640FG30301110100
19.2019/202033502417770,83Nierozegrana z powodu pandemii COVID-192417770,831/2110100Klub zrezygnował z udziału w Pucharze ChallengeNiezakwalifikowanyNiezakwalifikowany
20.2020/2021444826151157,691 – 28445034191555,88NiezakwalifikowanyLM1/484450221150
21.2021/202243602621580,771 – 293633,3335241168,571/821150CEV1/2109190Niezakwalifikowany
22.2022/2023???????Niezakwalifikowany????NiezakwalifikowanyCEV1/2119281,81
Ogółem:22 sezonyśr.2,45śr.2,47104246035610477,3939 – 151751235270,2963547915675,4374561875,68Razem:1801196166,112314960,8765183,33

W kontekście osiągnięć klubu w {PlusLidze}, wartościowe dane można znaleźć na różnych portalach informacyjnych. W szczególności, warto zwrócić uwagę na źródła takie jak Portal Siatka.org, sekcja: Wyniki, Oficjalna strona PlusLigi, sekcja: Tabela, oraz Oficjalna strona Skry z zakładką Sukcesy.

Rekordy

Skra Bełchatów, uznawana za jeden z najprężniej działających klubów siatkarskich, może poszczycić się licznymi rekordami, takimi jak:

  • najwięcej mistrzostw z rzędu – 7,
  • najwięcej medali z rzędu – 8,
  • najwięcej finałów z rzędu – 8,
  • najwięcej pierwszych miejsc po fazie zasadniczej z rzędu – 8,
  • najwięcej punktów w sezonie – 73,
  • najdłuższa seria zwycięstw w fazie zasadniczej – 24 mecze,
  • najwięcej zwycięstw w sezonie – 26,
  • najlepszy bilans po fazie zasadniczej – (17 – 1),
  • najwyższy procent zwycięstw po fazie zasadniczej – 94,44%,
  • najwyższy procent zwycięstw w fazie zasadniczej ogółem – 77,39%,
  • najwyższy procent zwycięstw w fazie playoff ogółem – 70,29%,
  • najwyższy procent zwycięstw ogółem – 75,43%,
  • najlepszy stosunek setów ogółem – (+811),
  • najlepszy stosunek „małych punktów” ogółem – (+4666),
  • najwięcej zwycięstw w Superpucharze Polski – 4,
  • najwięcej udziałów w Lidze Mistrzów – 14,
  • najwięcej udziałów w Lidze Mistrzów z rzędu – 8,
  • każdorazowo wychodziła z grupy w Lidze Mistrzów – 14,
  • najwięcej udziałów w Europejskich Pucharach – 20,
  • najwięcej udziałów z rzędu w Europejskich Pucharach – 17,
  • najwięcej meczów w Europejskich Pucharach – 180,
  • najwięcej wygranych meczów w Europejskich Pucharach – 119,
  • najwyższy procent zwycięstw w Europejskich Pucharach – 66,11%,
  • najwięcej medali Klubowych Mistrzostw Świata – 3,
  • najwięcej udziałów w Klubowych Mistrzostwach Świata – 5,
  • najwięcej rozegranych meczów w Klubowych Mistrzostwach Świata – 23.

Ostatnia aktualizacja miała miejsce 30 marca 2023. Oparte na zaprezentowanych wynikach, informacje uwzględniają wyłącznie kluby PlusLigi.

Sukcesy

Rozgrywki oficjalne

Osiągnięcia klubu Skra Bełchatów w oficjalnych rozgrywkach są imponujące. Zgodnie z danymi na 27 marca 2023 roku, sukcesy te obejmują wiele znaczących medali i tytułów zdobytych w różnych turniejach.

Osiągnięcia (stan na 27.03.2023)
RozgrywkiOsiągnięcieIlośćSezon(y)
PlusLiga
Mistrzostwo92005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2014, 2018
Wicemistrzostwo22012, 2017
Brązowy medal32002, 2015, 2016
Czwarte miejsce32004, 2021, 2022
Puchar Polski
Zdobycie72005, 2006, 2007, 2009, 2011, 2012, 2016
Finał32004, 2017, 2018
Półfinał42008, 2014, 2015, 2020
Superpuchar Polski
Zdobywca42012, 2014, 2017, 2018
Finał12020
Liga Mistrzów
Zwycięstwo
Finał12012
Brązowy medal32008, 2010, 2019
Czwarte miejsce12015
Puchar CEV
Zwycięstwo
Finał
Półfinał32014, 2022, 2023
Klubowe Mistrzostwa Świata
Zwycięstwo
Finał22009, 2010
Brązowy medal12012
Czwarte miejsce12017

Warto podkreślić, że ich filozofia dążenia do doskonałości przyniosła wymierne rezultaty w postaci licznych nagród i wyróżnień.

Turnieje towarzyskie

Klub brał również udział w wielu turniejach towarzyskich, osiągając znaczące rezultaty. Oto krótki przegląd sukcesów:

  • Turniej 90. lecia PGE Skry Bełchatów – 2. miejsce (1x): 2020,
  • PreZero Grand Prix PLS – 2. miejsce (1x): 2020,
  • Memoriał im. Zdzisława Ambroziaka – 1. miejsce (4x): 2007, 2008, 2009, 2012, 2. miejsce (1x): 2010, 4. miejsce (1x): 2015,
  • Memoriał im. Arkadiusza Gołasia – 1. miejsce (3x): 2008, 2009, 2013, 2. miejsce (1x): 2012, 3. miejsce (1x): 2010,
  • Turniej „Giganci Siatkówki” – 1. miejsce (6x): 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2. miejsce (1x): 2019,
  • Turniej w Krośnie – 1. miejsce (1x): 2016,
  • London Legacy Cup – 2. miejsce (1x): 2015,
  • Turniej w Elblągu – 3. miejsce (1x): 2015,
  • Turniej Mistrzów o Puchar Prezesa PLPS – 2. miejsce (1x): 2011,
  • Turniej w Sosnowcu – 3. miejsce (1x): 2004,
  • Turniej w Miliczu – 3. miejsce (1x): 2003.

Każdy z tych sukcesów potwierdza znaczenie klubu w polskiej siatkówce oraz jego zaangażowanie w rozwój dyscypliny sportowej.

Kadra zespołu na sezon 2024/2025

W składzie Skry Bełchatów na sezon 2024/2025 znajdują się imponujący specjaliści, którzy przyczyniają się do sukcesów drużyny. Sztab szkoleniowy składa się z doświadczonych trenerów i specjalistów:

  • Głównym trenerem jest Gheorghe Crețu,
  • Asystentami trenerów są Kamil Nalepka oraz Mateusz Nykiel,
  • Jakub Nalepka pełni rolę statystyka,
  • W przygotowaniach fizycznych wspiera drużynę Gioele Rosellini,
  • Wojciech Łucarz pełni funkcję lekarza,
  • Fizjoterapeutami są Dominika Bogaczyk oraz Tomasz Kuciapiński,
  • Menadżer drużyny to Weronika Kubiak.
NrImię i nazwiskoData ur.WzrostPozycja
3Wiktor Nowak19991864 rozgrywający
4Rafał Buszek19871965 libero
7Bartłomiej Lemański19962173 środkowy
9Łukasz Wiśniewski19891983 środkowy
11Miran Kujundžić19971962 przyjmujący
12Grzegorz Łomacz19871874 rozgrywający
13Mateusz Nowak20042143 środkowy
14Žiga Štern19941932 przyjmujący
15Michał Szalacha19942023 środkowy
16David Dinculescu20041952 przyjmujący
17Amin Esma’ilneżad19962031 atakujący
18Pavle Perić19982072 przyjmujący
19Radosław Parapunow (od 29.11.2024)19972051 atakujący
22Krystian Walczak (do 06.11.2024)20012121 atakujący
59Kajetan Marek19941865 libero

Osobą, która pełni rolę kapitana drużyny, jest Wiktor Nowak.

Transfery

PrzyszliOdeszli
Sezon 2024/2025
Amin Esma’ilneżad (Rana Werona)Ilija Petkow (Spacer’s de Toulouse)
Miran Kujundžić (Galatasaray HDI Sigorta Stambuł)Adrian Aciobăniței (Brand Group Alanya Belediyespor)
Pavle Perić (Cisterna Volley)Benjamin Diez (Pallavolo Padwa)
Žiga Štern (Ślepsk Malow Suwałki)Dawid Konarski (Al Nassr VC)
David Dinculescu (CSM Constanța)Mateusz Poręba (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)
Michał Szalacha (Aluron CMC Warta Zawiercie)Bartłomiej Lipiński (Exact Systems Hemarpol Częstochowa)
Rafał Buszek (Enea Czarni Radom)Przemysław Kupka (Hypo Tirol Innsbruck)
Krystian Walczak (SKV Montana)Błażej Bień (BKS Visła Bydgoszcz) – wypożyczenie
Artur Brzostowicz (Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa)Artur Brzostowicz (AZS AGH Kraków) – wypożyczenie
Błażej Bień (Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa)Pierre Derouillon (Paris Volley)
_Jakub Rybicki (Al Salam Liaw)
w trakcie sezonu
Radosław Parapunow (CSKA Sofia)Krystian Walczak (Ansan OK Savings Bank OKman)
Sezon 2023/2024
Benjamin Diez (Tours VB)Filippo Lanza (Gioiella Prisma Taranto)
Pierre Derouillon (Tours VB)Aleksandar Atanasijević (Lokomotiw Nowosybirsk)
Adrian Aciobăniţei (Chaumont VB 52)Mihajlo Mitić (Hebei Baoding Woli)
Łukasz Wiśniewski (Jastrzębski Węgiel)Lukáš Vašina (GKS Katowice)
Dawid Konarski (Aluron CMC Warta Zawiercie)Dick Kooy (Fenerbahçe HDI Sigorta Stambuł)
Mateusz Mika (Türşad)Mateusz Bieniek (Aluron CMC Warta Zawiercie)
Bartłomiej Lipiński (Indykpol AZS Olsztyn)Karol Kłos (Asseco Resovia Rzeszów)
Mateusz Poręba (Indykpol AZS Olsztyn)Jędrzej Gruszczyński (Projekt Warszawa)
Bartłomiej Lemański (Cerrad Enea Czarni Radom)Wiktor Musiał (KS Lechia Tomaszów Mazowiecki)
Wiktor Nowak (Cerrad Enea Czarni Radom)Robert Milczarek (koniec kariery)
Przemysław Kupka (PSG KPS Siedlce)Dawid Gunia (koniec kariery)
Kajetan Marek (MKS Będzin)Kacper Piechocki (szuka klubu)
Mateusz Nowak (SMS PZPS Spała)_
w trakcie sezonu
Ilija Petkow (Chebyr Pazardżik)Mateusz Mika (rozwiązanie kontraktu za porozumieniem stron)
Sezon 2022/2023
Filippo Lanza (Shanghai Golden Age)Milad Ebadipur (Allianz Milano)
Lukáš Vašina (VK ČEZ Karlovarsko)Robert Täht (Sao Jose Dos Campos)
Jakub Rybicki (Lindemans Aalst)Mikołaj Sawicki (Trefl Gdańsk) – wypożyczenie
Wiktor Musiał (MKS Będzin)Damian Schulz (Cerrad Enea Czarni Radom)
Dawid Gunia (Cuprum Lubin)_
Bartłomiej Janus (KS Lechia Tomaszów Mazowiecki)
Wypożyczeni w trakcie sezonu
Jędrzej Gruszczyński (Aluron CMC Warta Zawiercie)Sebastian Adamczyk (GKS Katowice)
Sezon 2021/2022
Aleksandar Atanasijević (Sir Safety Conad Perugia)Taylor Sander (koniec kariery)
Dick Kooy (Itas Trentino)Dušan Petković (Verva Warszawa Orlen Paliwa)
Robert Täht (Asseco Resovia Rzeszów)Milan Katić (LUK Politechnika Lublin)
Damian Schulz (Indykpol AZS Olsztyn)Norbert Huber (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)
_Bartosz Filipiak (LUK Politechnika Lublin)
_Przemysław Kupka (wypożyczony, KKS Mickiewicz Kluczbork)
Sezon 2020/2021
Taylor Sander (powrót po przerwie)Mariusz Wlazły (Trefl Gdańsk)
Mateusz Bieniek (wypożyczony z Cucine Lube Civitanova)Jakub Kochanowski (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)
Bartosz Filipiak (Trefl Gdańsk)Kamil Droszyński (AZS Olsztyn)
Mikołaj Sawicki (KPS Siedlce)Artur Szalpuk (Verva Warszawa Orlen Paliwa)
Sebastian Adamczyk (KPS Siedlce)Piotr Orczyk (Aluron Virtu Warta Zawiercie)
Mihajlo Mitić (Black Volley Beskydy)Przemysław Kupka (wypożyczony, KPS Siedlce)
Przemysław Kupka (SMS PZPS Spała)_
Sezon 2019/2020
Michał Mieszko Gogol (I trener AZS Olsztyn)Roberto Piazza (I trener Power Volley Milano)
Radosław Kolanek (II trener, drużyna juniorów)Michał Winiarski (II trener, Trefl Gdańsk)
Dusan Petković (Argos Volley)Patryk Czarnowski (Warta Zawiercie)
Norbert Huber (Czarni Radom)Renee Teppan (Stade Poitevin)
_David Fiel Rodriguez (Tourcoing LM)
Sezon 2018/2019
Artur Szalpuk (Trefl Gdańsk)Bartosz Bednorz (Modena Volley)
Jakub Kochanowski (AZS Olsztyn)Srećko Lisinac (Trentino Volley)
Renee Teppan (Trentino Volley)Szymon Romać (Cambrai Volley)
Piotr Orczyk (Volleyteam Roeselare)Marcin Janusz (Trefl Gdańsk)
Kamil Droszyński (Czarni Radom)Nikołaj Penczew (Stocznia Szczecin)
_Aleksandar Nedeljković (AZS Częstochowa)
w trakcie sezonu
David Fiel Rodriguez (bez klubu)
Sezon 2017/2018
Roberto Piazza (I trener Modena Volley)Philippe Blain (I trener Reprezentacja Japonii)
Szymon Romać (Trefl Gdańsk)Krzysztof Stelmach (II trener AZS Częstochowa)
Patryk Czarnowski (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)Michał Winiarski (koniec kariery, II trener)
Grzegorz Łomacz (Cuprum Lubin)Nicolás Uriarte (Sada Cruzeiro Vôlei)
Aleksandar Nedeljković (Kosovska Mitrovica)Artur Szalpuk (Trefl Gdańsk)
Milad Ebadipur (Sarmajeh Bank VC)Jurij Hładyr (Fenerbahce Stambuł)
Milan Katić (Łuczniczka Bydgoszcz)Mariusz Marcyniak (Warta Zawiercie)
_Bartosz Kurek (Ziraat Bankası Ankara)
Sezon 2016/2017
Bartosz Bednorz (AZS Olsztyn)Facundo Conte (Shanghai Weibo)
Artur Szalpuk (Czarni Radom)Nicolas Maréchal (Büyükşehir Belediyesi Stambuł)
Nikołaj Penczew (Asseco Resovia Rzeszów)Israel Rodríguez (Unicaja Almería)
Dražen Luburić (LPR Piacenza)Marcel Gromadowski (Łuczniczka Bydgoszcz)
Jurij Hładyr (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)Andrzej Wrona (AZS Politechnika Warszawska)
w trakcie sezonu
Bartosz Kurek (JT Thunders)Dražen Luburić (JT Thunders)
Sezon 2015/2016
Marcin Janusz (powrót z wypożyczenia, Effector Kielce)Wojciech Włodarczyk (Cuprum Lubin)
Robert Milczarek (MKS Będzin)Ferdinand Tille (TSV Herrsching)
Mariusz Marcyniak (AZS Częstochowa)Maciej Muzaj (Jastrzębski Węgiel)
Marcel Gromadowski (Cuprum Lubin)Aleksa Brđović (Gazprom-Jugra Surgut)
Mihajlo Stanković (OK Vojvodina Nowy Sad)_
w trakcie sezonu
Philippe Blain (I trener)Miguel Ángel Falasca (I trener)
Israel Rodríguez (Ziraat Bankası Ankara)_
_
Sezon 2014/2015
Srećko Lisinac (powrót z wypożyczenia, SCC Berlin)Stephane Antiga (koniec kariery; trener reprezentacji Polski)
Kacper Piechocki (powrót z wypożyczenia, AZS Częstochowa)Daniel Pliński (Czarni Radom)
Ferdinand Tille (Generali Unterhaching)Paweł Zatorski (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)
Nicolas Marechal (Jastrzębski Węgiel)Samuel Tuia (Galatasaray Stambuł)
Piotr Badura (SMS PZPS Spała)_
Michał Winiarski (Fakieł Nowy Urengoj)_
Sezon 2013/2014
Miguel Angel Falasca (Ural Ufa – koniec kariery; I trener)Jacek Nawrocki (trener, SMS Spała)
Stephane Antiga (Delecta Bydgoszcz)Maciej Bartodziejski (II trener;?)
Andrzej Wrona (Delecta Bydgoszcz)Wytze Kooistra (Czarni Radom)
Nicolas Uriarte (Boca Rio Uruguay Insurance)Dante Boninfante (Marmi Lanza Werona)
Wojciech Włodarczyk (Posojilnica AICH/DOB)Michał Winiarski (Fakieł Nowy Urengoj)
Facundo Conte (Dynamo Krasnodar)Aleksandar Atanasijević (Sir Safety Perugia)
Samuel Tuia (Kuzbass Kemerowo)Michał Bąkiewicz (AZS Częstochowa)
Aleksa Brdjovic (Partizan Belgrad)Paweł Woicki (AZS Politechnika Warszawska)
_Konstantin Čupković (Sir Safety Perugia)
Sezon 2012/2013
Yosleyder Cala (Tours VB)Miguel Angel Falasca (Ural Ufa)
Dejan Vinčić (ACH Volley Lublana)Bartosz Kurek (Dynamo Moskwa)
Dante Boninfante (w trakcie sezonu, Al Arabi Ad-Dauha)Robert Milczarek (Effector Kielce)
Maciej Muzaj (w trakcie sezonu, Gwardia Wrocław)Marcin Możdżonek (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)
_Yosleyder Cala (w trakcie sezonu, Ziraat Bankası Ankara)
_Dejan Vinčić (w trakcie sezonu, bez klubu)
Sezon 2011/2012
Konstantin Čupković (M. Roma Volley)Stephane Antiga (Delecta Bydgoszcz)
Wytze Kooistra (Pallavolo Modena)Jakub Novotny (Jihostroj Czeskie Budziejowice)
Robert Milczarek (Siatkarz Wieluń)Radosław Wnuk (?)
Aleksandar Atanasijević (Partizan Belgrad)_
Sezon 2010/2011
Paweł Zatorski (powrót z wypożyczenia, AZS Częstochowa)Piotr Gacek (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)
Karol Kłos (powrót z wypożyczenia, AZS Politechnika Warszawska)Maciej Dobrowolski (Fart Kielce)
Paweł Woicki (Delecta Bydgoszcz)_
Sezon 2009/2010
Maciej Bartodziejski (Siatkarz Wieluń – koniec kariery; II trener)Daniel Castellani (trener reprezentacji Polski)
Jakub Novotny (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)Janne Heikkinen (?)
Michał Winiarski (Trentino Volley)Paweł Maciejewicz (AZS Politechnika Warszawska)
_Jakub Jarosz (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)
_Dawid Murek (AZS Częstochowa)
Sezon 2008/2009
Piotr Gacek (AZS Częstochowa)Krzysztof Stelmach (koniec kariery; trener ZAKS-y Kędzierzyn-Koźle)
Dawid Murek (Jastrzębski Węgiel)Alex Damiao (?)
Miguel Angel Falasca (Drac Palma Mallorca)Robert Milczarek (AZS Politechnika Warszawska)
Jakub Jarosz (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)Piotr Gruszka (Arkas Spor Izmir)
Bartosz Kurek (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)Bartłomiej Neroj (AZS Politechnika Warszawska)
Marcin Możdżonek (AZS Olsztyn)Dan Lewis (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)
Sezon 2007/2008
Stephane Antiga (Mallorca)Krzysztof Ignaczak (Resovia)
Daniel Pliński (Jastrzębski Węgiel)Jewgienij Iwanow (Jastrzębski Węgiel)
Michał Bąkiewicz (AZS Olsztyn)Michał Chadała (Gwardia Wrocław)
Dominik Witczak (Skra II Bełchatów)_
Mikołaj Sarnecki (Skra II Bełchatów)_
Alex Damiao (Maccabi Tel-Aviv)_
Sezon 2006/2007
Daniel Castellani (I trener; Origenes Bolivar)Ireneusz Mazur (I trener; AZS Olsztyn)
Jewgienij Iwanow (Fakieł Nowy Urengoj)Jarosław Sobczyński (Joker Piła)
Janne Heikkinen (Taranto)Damian Dacewicz (koniec kariery)
Piotr Gruszka (AZS Olsztyn)Andrzej Stelmach (AZS Częstochowa)
Dan Lewis (Montpellier Université Club VB)Robert Szczerbaniuk (AZS Częstochowa)
Bartosz Neroj (Skra II Bełchatów)Michał Winiarski (Trentino Volley)
_Witalij Kiktiew (?)
Sezon 2005/2006
Michał Winiarski (AZS Częstochowa)Dariusz Szulik (KP PE Sosnowiec)
Maciej Dobrowolski (Aon hotVolleys Wiedeń)Władimir Kastornow (Neftyanik Jarosław)
Krzysztof Stelmach (Edilbasso and Partners Padova)Piotr Gruszka (AZS Olsztyn)
Witalij Kiktiew (Lokomotiw Charków)Bartosz Neroj (Skra II Bełchatów)
Jarosław Sobczyński (Górnik Radlin)_
Sezon 2004/2005
Robert Szczerbaniuk (Mostostal Azoty Kędzierzyn-Koźle)Michał Ruciak (AZS Olsztyn)
Damian Dacewicz (KP PE Sosnowiec)Michał Bąkiewicz (AZS Olsztyn)
Piotr Gruszka (Tourcoing LM)Adam Nowik (Fakieł Nowy Urengoj)
Michał Chadała (Mostostal Azoty Kędzierzyn-Koźle)Tomas Kalnins (liga łotewska)
Władimir Kastornow (Dynamo Kazań)Tomasz Skalski (?)
_Marcin Kocik (AZS Częstochowa)
Sezon 2003/2004
Andrzej Stelmach (AZS Częstochowa)Łukasz Żygadło (KP PE Sosnowiec)
Krzysztof Ignaczak (AZS Częstochowa)Sławomir Kudłaczewski (KP PE Sosnowiec)
Dariusz Szulik (Morze Szczecin)Leszek Czerlonek (koniec kariery)
Robert Milczarek (Skra II Bełchatów)Sergiej Bielański (liga rosyjska)
Michał Ruciak (Morze Szczecin)Robert Prygiel (Gazprom Surgut)
Tomas Kalnins (liga estońska)Maciej Bartodziejski (SPS Zduńska Wola)
Michał Bąkiewicz (AZS Częstochowa)Piotr Szulc (AZS Politechnika Warszawska)
Ireneusz Mazur (I trener; Morze Szczecin)Jakub Bednaruk (BBTS Bielsko-Biała)
Mariusz Wlazły (w trakcie sezonu, SPS Zduńska Wola)Wiesław Czaja (I trener; Skra KPS Bełchatów)
Sezon 2002/2003
Radosław Wnuk (Morze Szczecin)Zbigniew Zieliński (Ales)
Łukasz Żygadło (Czarni Radom)Tomasz Rosa (Stal Nysa)
Marcin Kocik (Czarni Radom)Tomasz Paluch (grający trener w Stelmet AZ UZ Zielona Góra)
Bartłomiej Neroj (SMS PZPS Spała)_
Sezon 2001/2002
Zbigniew Zieliński (Martigues)Robert Malicki (koniec kariery)
Jakub Bednaruk (Czarni Radom)Jacek Nawrocki (koniec kariery; II trener)
Grzegorz Szymański (wypożyczony z AZS Częstochowa)Marek Kwieciński (koniec kariery)
Sławomir Kudłaczewski (Czarni Radom)Grzegorz Kosatka (Górnik Radlin)
Paweł Maciejewicz (Stilon Gorzów)Jacek Pasiński (Wifama Łódź)
Sergiej Bielański (?)Krzysztof Domagała (Lokator Zduńska Wola)
Tomasz Rosa (Len Żyrardów)Grzegorz Szymański (w trakcie sezonu, powrót do AZS Częstochowa)
Adam Nowik (w trakcie sezonu, Czarni Radom)_
Robert Prygiel (w trakcie sezonu, Czarni Radom)_

Numery zastrzeżone

Lp.Nazwisko i imię
2 Mariusz Wlazły
10 Miguel Angel Falasca
6 Karol Kłos

Reprezentanci Polski w zespole

Ekipa Skry miała zaszczyt gościć dotychczas 46 reprezentantów Polski, co świadczy o jej znaczeniu na siatkarskiej mapie kraju.

Galeria Reprezentantów Polski:

_
NumerOkres gry w klubieImię oraz nazwiskoRola
1.1997–1999 Grzegorz Makarskirozgrywający
2.1997–2001 Robert Malickiatakujący
3.1998–2001 Marek Kwiecińskiprzyjmujący
4.2001–2002 Zbigniew Zielińskiprzyjmujący
5.2001–2002 Grzegorz Szymańskiatakujący
6.2001–2003 Robert Prygielatakujący
7.2001–2004 Adam Nowikśrodkowy
8.2002–2003 Łukasz Żygadłorozgrywający
9.2002–2004 Marcin Kocikprzyjmujący
10.2002–2011 Radosław Wnukśrodkowy
11.2003–2004 Michał Ruciakprzyjmujący
12.2003–2006 Andrzej Stelmachrozgrywający
13.2003–2007 Krzysztof Ignaczaklibero
14.2003–2004
2007–2013
Michał Bąkiewiczprzyjmujący
15.2003–2008
2011–2012
2015–2023
Robert Milczarekprzyjmujący/libero
16.2003–2020 Mariusz Wlazłyatakujący
17.2004–2006 Damian Dacewiczśrodkowy
18.2004–2006 Robert Szczerbaniukśrodkowy
19.2004–2007 Michał Chadałaprzyjmujący
20.2004–2005
2006–2008
Piotr Gruszkaprzyjmujący
21.2005–2008 Krzysztof Stelmachprzyjmujący
22.2005–2006
2010–2013
2014–2017
Michał Winiarskiprzyjmujący
_
NumerOkres gry w klubieImię oraz nazwiskoRola
23.2007–2014 Daniel Plińskiśrodkowy
24.2008–2009 Jakub Jaroszatakujący
25.2008–2009 Dawid Murekprzyjmujący
26.2008–2010 Piotr Gaceklibero
27.2008–2012
2016–2017
Bartosz Kurekprzyjmujący/atakujący
28.2008–2012 Marcin Możdżonekśrodkowy
29.2010–2011 Grzegorz Bociekatakujący
30.2010–2013 Paweł Woickirozgrywający
31.2010–2014 Paweł Zatorskilibero
32.2010–2023 Karol Kłosśrodkowy
33.2011–2012
2015–2018
Marcin Januszrozgrywający
34.2012–2015 Maciej Muzajatakujący
35.2013–2015 Wojciech Włodarczykprzyjmujący
36.2013–2016 Andrzej Wronaśrodkowy
37.2015–2016 Marcel Gromadowskiatakujący
38.2016–2017
2018–2020
Artur Szalpukprzyjmujący
39.2016–2018 Bartosz Bednorzprzyjmujący
40.2017– Grzegorz Łomaczrozgrywający
41.2017–2018 Patryk Czarnowskiśrodkowy
42.2018–2020 Jakub Kochanowskiśrodkowy
43.2019–2021 Norbert Huberśrodkowy
44.2020–2023 Mateusz Bieniekśrodkowy
45.2023- Bartłomiej Lemańskiśrodkowy
46.2023–2024 Mateusz Porębaśrodkowy

Obcokrajowcy w zespole

Od momentu awansu do PlusLigi w 2001 roku, Skrę reprezentowało aż 50 obcokrajowców, co podkreśla międzynarodowy charakter drużyny.

_
Lp.Okres gry w klubieImię i nazwiskoPozycja
1.2001–2003 Siergiej Bielanskijśrodkowy
2.2003–2004 Tomass Kalninšatakujący
3.2004–2005 Władimir Kastornowprzyjmujący/atakujący
4.2005–2006 Witalij Kiktiewprzyjmujący
5.2006–2008 Dan Lewisprzyjmujący/libero
6.2006–2007 Ewgeni Iwanowśrodkowy
7.2006–2009 Janne Heikkinenśrodkowy
8.2007–2008 Alex Damiaonyatakujący
9.2007–2011
2013–2014
Stéphane Antigaprzyjmujący
10.2008–2012 Miguel Ángel Falascarozgrywający
11.2009–2011 Jakub Novotnýatakujący
12.2011–2013 Wytze Kooistraśrodkowy
13.2011–2013 Konstantin Čupkovićprzyjmujący
14.2011–2013
2021–2023
Aleksandar Atanasijevićatakujący
15.2012 Dejan Vinčićrozgrywający
16.2012 Yosleyder Calaprzyjmujący
17.2012–2013 Dante Boninfanterozgrywający
18.2013–2014 Samuel Tuiaprzyjmujący
19.2013–2015 Aleksa Brđovićrozgrywający
20.2013–2016 Facundo Conteprzyjmujący
21.2013–2017 Nicolás Uriarterozgrywający
22.2014–2015 Ferdinand Tillelibero
_
Lp.Okres gry w klubieImię i nazwiskoPozycja
23.2014–2016 Nicolas Marechalprzyjmujący
24.2014–2018 Srećko Lisinacśrodkowy
25.2015–2016 Mihajlo Stankovićprzyjmujący
26.2015–2016 Israel Rodríguezprzyjmujący
27.2016 Dražen Luburićatakujący
28.2016–2017 Jurij Hładyrśrodkowy
29.2016–2018 Nikołaj Penczewprzyjmujący
30.2017–2018 Aleksandar Nedeljkovićśrodkowy
31.2017–2021 Milan Katićprzyjmujący
32.2017–2022 Milad Ebadipurprzyjmujący
33.2018–2019 Renee Teppanatakujący
34.2018–2019 David Fiel Rodriguezśrodkowy
35.2019–2021 Dušan Petkovićatakujący
36.2020–2021 Taylor Sanderprzyjmujący
37.2020–2023 Mihajlo Mitićrozgrywający
38.2021–2022 Robert Tähtprzyjmujący
39.2021–2023 Dick Kooyprzyjmujący
40.2022–2023 Filippo Lanzaprzyjmujący
41.2022–2023 Lukáš Vašinaprzyjmujący
42.2023– Benjamin Diezlibero
43.2023–2024 Adrian Aciobănițeiprzyjmujący
44.2023–2024 Pierre Derouillonprzyjmujący
45.2023–2024 Ilija Petkowśrodkowy
46.2024- Pavle Perićprzyjmujący
47.2024- Miran Kujundžićprzyjmujący
48.2024- Amin Esma’ilneżadatakujący
49.2024- David Dinculescuprzyjmujący
50.2024- Žiga Šternprzyjmujący
_
KrajLiczba
Argentyna2
Brazylia1
Bułgaria3
Czechy2
Estonia2
Finlandia1
Francja6
Hiszpania2
Holandia2
Iran1
Kanada1
Kuba2
Łotwa1
Niemcy1
Rosja?
Rumunia1
Serbia10
Słowenia1
Ukraina2
USA1
Włochy2
Ogółem: 21. państw44. zawodników

Indywidualne sukcesy siatkarzy

Mistrzowie świata, kontynentu, olimpijscy lub zwycięzcy innych rozgrywek międzynarodowych (43)

IO – Igrzyska Olimpijskie, – Mistrzostwa Świata, ME – Mistrzostwa Europy, LN – Liga Narodów, – Liga Światowa, – Puchar Świata, PWM – Puchar Wielkich Mistrzów, IE – Igrzyska Europejskie, – Igrzyska Śródziemnomorskie, LE – Liga Europejska, IPAN – Igrzyska Panamerykańskie, MAP – Mistrzostwa Ameryki Południowej, MAPŚiK – Mistrzostwa Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów, IA – Igrzyska Azji, MA – Mistrzostwa Azji.

Trenerzy

Trenerzy zespołu Skra Bełchatów odgrywali kluczową rolę w jego historii i sukcesach. Przez lata, wielu utalentowanych fachowców kierowało drużyną, implementując różnorodne strategie oraz rozwijając umiejętności zawodników. W tym miejscu przedstawiamy szczegółowy wykaz trenerów, którzy prowadzili zespół na przestrzeni lat.

OdDoI trenerAsystentŹródło
1977?Eugeniusz Szymczyk?_
?1993Wiktor Fiszera?_
19931994Eugeniusz Szymczyk?_
19961999Paweł Blomberg?_
19992000Waldemar Kuczewski?_
20002000Zbigniew Zarzycki?_
20002003Wiesław CzajaJacek Nawrocki (od sezonu 2000/2001)_
20032006Ireneusz MazurJacek Nawrocki_
20062009Daniel CastellaniJacek Nawrocki_
200926.04.2013Jacek NawrockiMaciej Bartodziejski_
29.04.201328.03.2016Miguel Ángel FalascaFabio Storti_
29.03.201628.04.2017Philippe BlainFabio Storti (sezon 2015/2016)
Krzysztof Stelmach (sezon 2016/2017)
_
30.05.201711.06.2019Roberto PiazzaMichał Winiarski_
25.06.201908.08.2021Michał Mieszko GogolRadosław Kolanek_
09.08.202127.04.2022Slobodan KovačRadosław Kolanek_
27.04.202206.2022Radosław KolanekRobert Kaźmierczak_
08.07.202231.01.2023Joel BanksRadosław Kolanek_
01.02.202307.05.2024Andrea GardiniMichał Bąkiewicz
Radosław Kolanek (do sezonu 2022/2023)
_
10.05.2024_Gheorghe CrețuJakub Nalepka
Mateusz Nykiel
_

Prezesi klubu

W sekcji poświęconej kierownictwu klubu Bełchatów, przedstawiamy kluczowe informacje dotyczące prezesów oraz ich kadencji na tym stanowisku.

OdDoNazwiskoŹródło
?2004Edward Maruszak_
20042007Andrzej Lewandowski_
10.09.200716.03.2023Konrad Piechocki_
17.03.202318.06.2023p.o. Piotr Bielarczyk_
18.06.2023_p.o. Radosław Marzec_

Szkolenie młodzieży

Akademia Siatkówki Skry Bełchatów, EKS Skra Bełchatów, zainaugurowała swoją działalność w 2012 roku, kiedy to powstała „Bełchatowska Akademia Siatkówki”. Pierwsze kroki tej organizacji były skierowane na rozwój siatkówki w Bełchatowie. Następnie, 1 lutego 2013 roku, założono „Akademię Siatkówki Skry Bełchatów” w Łodzi, która korzysta z obiektów Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności, ul. Rzgowska 17a. Na czoło zjawił się Jacek Pasiński, znany trener, który ma bogate doświadczenie, w tym z klubem Budowlani Łódź.

Honorowy patronat nad tym projektem objęli również ważne osobistości, w tym marszałek województwa łódzkiego, Witold Stępień, oraz Marek Jędraszewski, ówczesny arcybiskup Metropolii łódzkiej. Akademia jest aktywna w wielu województwach, m.in. w łódzkim, świętokrzyskim, dolnośląskim, lubuskim i mazowieckim. W województwie łódzkim projekt obejmuje takie miejscowości, jak Łódź, Bełchatów oraz Gmina Bielawy, a również miejscowości w województwie mazowieckim, przy czym Żoliborz jest jednym z nich.

Klub kształci wiele utalentowanych młodych sportowców, w tym takich, którzy osiągnęli sukcesy w różnych rozgrywkach. Wśród wychowanków Akademii znajduje się m.in. Paweł Zatorski, Sebastian Adamczyk, Wiktor Nowak, Jędrzej Maćkowiak oraz Krzysztof Bieńkowski.

Misją Akademii Siatkówki Skry Bełchatów jest promocja aktywności fizycznej oraz zdrowego stylu życia wśród najmłodszych, promowanie siatkówki jako pasji, tak aby stała się nieodłącznym elementem życia człowieka.

Grzegorz Stawinoga, wiceprezes klubu

Głównym celem Akademii Siatkówki Skry Bełchatów jest objęcie szkoleniem dzieci klas IV-VI szkół podstawowych na terenie województwa łódzkiego, a także zainteresowanych ośrodków spoza województwa. Następnym etapem jest uruchamianie profesjonalnego szkolenia w gimnazjach przy wykorzystaniu wiedzy, doświadczenia i zaangażowania instruktorów i trenerów siatkówki. W późniejszym czasie, utworzenie na tej bazie grup młodzików i kadetów lub szkolnych klubów sportowych związanych z PGE Skrą Bełchatów, uczestniczących w rozgrywkach juniorskich.

Cel projektu, Akademia Siatkówki Skry Bełchatów – strona oficjalna

Sukcesy

  • Młoda Liga,
  • 2. miejsce (2x): 2011, 2012,
  • Mistrzostwa Polski Juniorów,
  • 1. miejsce (2x): 2006, 2018,
  • 3. miejsce (2x): 2009, 2014,
  • 4. miejsce (1x): 2013,
  • Mistrzostwa Polski Kadetów,
  • 1. miejsce (1x): 2007,
  • 4. miejsce (1x): 2010.

Inną inicjatywą klubu było objęcie patronatem klasy o profilu marketingu sportowego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Gabriela Narutowicza w Łodzi.

Sponsorzy

Obecnie, Polska Grupa Energetyczna pełni rolę głównego sponsora Skry Bełchatów. Wśród innych oficjalnych sponsorów znajdują się różne firmy, które wspierają działalność klubu.

Firmą odpowiedzialną za dostarczanie garniturów zawodnikom Skry jest Pako Lorente.

RokOdzieżowy sponsorSponsor na koszulce
1991 – ??Elektrownia Bełchatów
? – 2005Errea
2005 – 2007BOT
2007 – 2016PGE
2016 – 2018Hungaria
2018 –Joma

Kluby partnerskie

Wśród klubów partnerskich znajdują się czołowe drużyny, które współpracują z Skra Bełchatów. Oto one:

Kluby te przyczyniają się do rozwoju siatkówki i wspierania talentów w różnych regionach.

Historyczne sekcje

Skra II Bełchatów to drużyna rezerw, która do 2008 roku występowała w I lidze. W wyniku zmiany licencji z Siatkarzem Wieluń, zespół przeniósł się do II ligi, co umożliwiło wieluńskiej drużynie „awans” na zaplecze ekstraklasy. Niestety, w 2010 roku zespół został wycofany z rozgrywek na skutek powołania Młodej Ligi. Jednak od 2019 roku Skra II Bełchatów powróciła do rywalizacji, występując w III Lidze.

Inną istotną częścią historii jest Skra KPS Bełchatów, seniorska drużyna kobiet, która zakończyła swoją działalność po sezonie 2007/2008 w I lidze.

Dodatkowo, sekcja piłki nożnej, która działała od momentu założenia klubu w 1930 roku, w 1977 roku została przejęta przez nowo powstały GKS Bełchatów. W ten sposób historia klubu powiązana jest z różnymi dyscyplinami sportowymi, które miały swoje wzloty i upadki w ciągu lat.

Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty związane ze sportem":

EKS Skra Bełchatów | Hala „Energia” | GIEKSA Arena

Oceń: Skra Bełchatów

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:17