Samuel Engel, znany również jako Samek, był postacią wyróżniającą się w polskim ruchu robotniczym oraz komunistycznym. Urodził się 17 listopada 1904 roku w Bełchatowie, gdzie spędził swoje wczesne lata. Jego działalność miała miejsce w czasach, kiedy kwestie społeczne oraz polityczne były niezwykle dynamiczne, a jego wpływ na społeczność był odczuwalny.
Sadly, jego życie zakończyło się tragicznie 17 maja 1924 roku w Łodzi. Engel, jako działacz z żydowskimi korzeniami, stanowił ważny element w walce o prawa pracowników oraz w promowaniu idei komunistycznych w Polsce. Jego historia jest przypomnieniem zaangażowania i poświęcenia, które towarzyszyły ludziom w tamtym okresie.
Życiorys
Pochodził z Bełchatowa i był zaangażowany w III powstanie śląskie, co świadczy o jego patriotyzmie i chęci walki o Polskę. W 1918 roku Engel zdecydował się na ochotniczą służbę w wojsku polskim, przystępując do wojskowej organizacji Strzelec. W latach dwudziestych XX wieku aktywnie uczestniczył w ruchu komunistycznym, działając m.in. w ramach Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej.
28 kwietnia 1924 roku zrealizował wyrok sądu partyjnego, wykonując zlecenie na agencie policyjnym Edwardzie Łuczaku. Niestety, po aresztowaniu Engel został skazany na śmierć, a wyrok wykonał poprzez rozstrzelanie. Jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Doły w Łodzi, gdzie został pochowany w kwaterze VII, w rzędzie 5, w grobie 25.
W czasach PRL-u jego pamięć była uhonorowana poprzez nadanie patronatu ulicy w poznańskiej dzielnicy Łazarz, która obecnie nosi imię Andrzeja i Władysława Niegolewskich.
Przypisy
- Ulice. poznanczyk.com. [dostęp 09.01.2016 r.]
- Krystyna Trembicka – Między apologią a negacją: studium myśli politycznej Komunistycznej Partii Polski w latach 1918-1932 (Wyd. Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 1995; str. 182)
- Энгель, Самуил. Большая советская энциклопедия (1-е издание): т. LXIV (1933), стлб. 234
- Zbigniew Zakrzewski – Nazwy osobowe i historyczne ulic Poznania (Wydaw. Poznańskie, 1971; str. 107)
- Leszek Krzemień – Dwudziestolatki początku wieku XX: o ludziach pracy i walce młodzieży komunistycznej w Polsce w latach 1918-1928 (Iskry, 1967)
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Ryszard Wojciechowski (1931–2006) | Noj Giter-Granatsztajn | Jadwiga Nadana | Tomasz Jagodziński | Patryk Marjan | Mariola Czechowska | Aurelia Duczymińska | Grzegorz Stępiński | Bolesław Herudziński | Romuald MielczarskiOceń: Samuel Engel